top of page
Anchor 2

11 czerwca 2015

 

Podsumowanie

V Koncertów Maryjnych z Różą

11 czerwca 2015 w Domu Polskim w Bydgoszczy odbyło się podsumowanie V Koncertów Maryjnych z Różą.

Chór nasz reprezentował kolega Henryk Płotkowski,

który z rąk Prezesa Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy Pana Jerzego Derendy odebrał podziękowania dla naszego chóru za uczestnictwo w tej znamienitej imprezie.

Anchor 3

17 maja 2015

 

Dzień Patrona Miasta

Msza Święta w intencji mieszkańców

Ksiądz Edward Grzymała urodził się 29 września 1906 roku na Podlasiu. W 1926 roku uzyskał świadectwo dojrzałości w Gimnazjum Ziemi Kujawskiej we Włocławku. W tym samym roku, realizując swe dawne pragnienia, wstąpił do Seminarium Duchownego we Włocławku. Był gorliwym alumnem, odznaczał się wyrobieniem wewnętrznym, a także prawym charakterem, zdolnościami oraz pilnością w nauce.

 

       Święcenia kapłańskie przyjął 14.06.1931 roku. Jesienią wyjechał na studia do Rzymu. W 1935 r. uzyskał doktorat z prawa kanonicznego. Po powrocie do kraju, był wikariuszem w Lipnie, w Koninie i w Kaliszu. W 1938 roku wrócił do Włocławka. Został mianowany prefektem gimnazjum. Pełnił także funkcję obrońcy węzła małżeńskiego oraz drugiego sekretarza kurii diecezjalnej.

 

       Na początku okupacji, jesienią 1939 roku, ks. Grzymała na polecenie biskupa Radońskiego, przeniósł się do Aleksandrowa Kujawskiego, by pełnić obowiązki wikariusza generalnego północnych rejonów diecezji. Poświęcał się pracy duszpasterskiej w parafii oraz w okolicy. Wspomagał uwięzionych kapłanów z bp. Kozalem w Lądzie. Ciągle jednak pragnął dzielić ich los, jakby przeczuwając, że tam jest jego miejsce. 26 sierpnia 1940 roku spełniło się to ciche pragnienie. Gestapo aresztowało ks. Grzymałę w domu Sióstr Służebniczek, gdzie mieszkał. Został uwięziony początkowo w Sachsenhausen, a następnie wywieziony do obozu w Dachau. Udręki obozowe znosił cierpliwie, przyjmując je jako wolę Bożą. Sam słaby i wyniszczony, pomagał innym i cieszył się, gdy mógł cierpieć dla Imienia Jezus. W obozie apostołował, głosząc pełne teologicznej głębi konferencje. Nie chciał się oszczędzać, opadł z sił, został przeznaczony do transportu inwalidów. 10 sierpnia 1942 roku wywieziony z obozu, poniósł śmierć przez zagazowanie.

 

       Z zachowanych listów z Dachau, wyłania się postać ks. Edwarda, który podejmował męczeństwo świadomie jako ofiarę i świadectwo miłości ku Chrystusowi. Został zaliczony do grona 108 Męczenników II wojny światowej i beatyfikowany wraz z nimi 13 czerwca 1999 roku w Warszawie przez papieża Jana Pawła II.

Błogosławiony

Edward Grzymała

(1906-1942)

"Bóg jest z nami, czy żyjemy, czy umieramy.

Kto wierzy w Boga, nigdy nie zginie. Dziękuję jeszcze raz za wszystko, ciągle myślę o was wszystkich i modlę się za was.

                                                  Proboszcz".

 

        (z listu do swoich Parafian)

            Dachau, 19.04.1942 r.)

 
 
 

 

"Koncert Wiosenny"

                          przeszedł do historii

                           

                   

    Podczas koncertu wystąpił znakomity, młody baryton z Nieszawy

Aleksander Kamedulski  i  Chór "Lutnia Nova"

 

Aleksander Kamedulski

ur. 25 kwietnia 1994 roku, mieszka w Nieszawie.

 

Jest studentem II roku Akademii Muzycznej

w Bydgoszczy, uczniem prof. Wiesława Bednarka. Ten obdarzony pięknym barytonem nieszawianin od najmłodszych lat interesował się teatrem i muzyką, co zaowocowało jego studiami na uczelni muzycznej.

 

Jest jedynym z siedmiu obecnych stypendystów Siaa-Foundation, która ma siedzibę

w Lichtensteinie i zajmuje się uzdolnionymi wokalnie młodymi ludźmi z całego świata, od Meksyku po Japonię.

Aleksander Kamedulski jest najmłodszym jej stypendystą i pierwszym w historii fundacji

z obszaru Europy Wschodniej.

Miał już okazję śpiewać m.in. w Lichtensteinie, Bawarii, a ostatnio w Londynie i Paryżu.

 

(Gazeta Pomorska)

...cytując za Panią J.Aleksandrowicz (Gazeta Pomorska)

"Wiosenny koncert" w Aleksandrowie Kujawskim

 

               Aleksandrowski chór Lutnia Nova i Aleksander Kamedulski wystąpili w koncercie przygotowanym przez Miejskie Centrum Kultury i Stowarzyszednie "Aleksandrowska Kultura".  Koncertowi patronowali posłanka Domicela Kopaczewska i burmistrz Andrzej Cieśla, który otworzył to muzyczne spotkanie.

              Sala Kolegium Kujawskiego X.X Salezjanów wypełniła się po brzegi.

              W pierwszej części wystąpił chór Lutnia Nova. Zespołem dyryguje Czesław Grajewski, muzykolog, profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Bawiono i wzruszano publiczność urozmaiconym repertuarem, także piosenkami kabaretowymi. Publiczność była zachwycona. Szczególnie pięknie zabrzmiała wokalna wersja poloneza "Pożegnanie ojczyzny" Kleofasa Ogińskiego.

              W drugiej części wystąpił Aleksander Kamedulski z Nieszawy, student II roku Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Aleksander obdarzony jest pięknym barytonem. Ze sceny połpłynęły arie z oper m.in. Donizettiego i Mozarta.

              Młodemu artyście akompaniował Zbigniew Wiśnieski, ale sam też zagrał też kilka utworów. Nie tylko ariami czarował widzów Aleksander Kamedulski. Wykonał też kilka pieśni kompozytorów polskich i piękną ukraińską pieśń o matce, dedykowaną mamie obecnej na koncercie.W ruch poszły aparaty fotograficzne. Fotografowano i filmowano wraz z dźwiękiem występ zdolnego nieszawianina.

               Aleksander Kamedulski, który zgrabnie prowadził konferensjerkę swojej części koncertu, zaprosił na koniec na scenę chór Lutnia Nova i wspólnie żegnali widzów pieśnią "Upływa szybko życie".

              A potem był czas na rozmowy i wspólne zdjęcia z patronami koncertu: posłanka Domicelą Kopaczewską i burmistrzem Andrzejem Cieślą.

Anchor 1
bottom of page